- dit motormagasin på nettet i samarbejde med danske radiostationer

Hør motorprogrammet hver uge - klik hér og se hvordan

 

Forsiden Nyheder Biltest Motorsport Diverse Kort nyt





  

      

   



 


  

  



  

 

 

24 timers Le Mans præsenteres

i samarbejde med GOODYEAR

2026

på Motorsiden.dk

24-timers Le Mans på Motorsiden.dk



Nicklas Nielsen i aktion på Spa-Francorchamps - 2. VM afdeling og sidste løb inden 24-timers Le Mans. Le Mans vinderen fra 2024 scorede 3. pladsen i Belgien.

24 timers Le Mans 2026

10 danskere står for (en del af) underholdningen


Af Søren Clauding – juni 2026

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24-timers Le Mans er over årene blevet til den største danske motorsportsbegivenhed. Alene det forhold, at titusindvis af danskere strømmer til Le Mans for at se race, er den klare indikation af løbets popularitet. Der er da også tradition for mange danske deltagere i Le Mans, og med 10 danskere på deltagerlisten og fire af dem endda i Hypercars er der underholdning og ambitioner for alle pengene for os nationalpatrioter.

 

Det sidste sagt i en simpel erkendelse af, at for et lille land som Danmark betyder præstationer på den internationale arena meget. For sandt at sige er indsatsen fra det store antal nationer, der er repræsenteret både som team-medlemmer og som racerkørere – ikke at forglemme de mange, der yder en indsats som en del af arrangementet, fx officials og flagposter – uvurderlig. De samles alle på tværs af nationaliteter om et enestående show, de bidrager direkte og indirekte til udviklingen også på globalt niveau. Men henover Le Mans weekenden er det selvsagt de danske racerkørere, der stjæler billedet i Danmark.

 

Fire kører Hypercar

I år er der 10 af dem med på startlinjen, når løbet gives frit lørdag eftermiddag klokken 16:00. De nævnte fire i topkategorien ”Hypercar”, yderligere fire i kategorien for LMP2 prototyper og to i klassen for LMGT3 prototyper.

 

I Hypercar kategorien er Nicklas Nielsen storfavorit alene i kraft af sin erfaring og den omstændighed, at han vandt løbet for to år siden. Men Kevin Magnussen skal på ingen måde underkendes. Han har nu noget mere erfaring i langdistance racing og BMW har fået mere fart i bilen. På Spa-Francorchams racerbanen ved 2. VM-afdeling i år blev Kevin Magnussen nr. 2 og BMW deltager ikke i Le Mans for at blive bedst af resten – det dokumenterede de i Belgien.

 

Lidt mere tvivlsomt er det, om Marco Sørensens Aston Martin Valkyrie er konkurrencedygtig, og det samme kan siges om Peugeots 9X8, som bl.a. køres af Malthe Jakobsen. På den anden side har de vist bedre takter på det seneste, og så kan vi som danskere krydse fingre, uden garanti for at det hjælper.

 

Mikkel & Co. i LMP2

I LMP2 er der naturligt et særligt fokus på Malthe Jakobsens tidligere team-kollega, Mikkel Jensen. Han har skrevet kontrakt om at køre McLarens Hypercar, som teamet debuterer med næste år. Men for at han ikke skal miste sit race-momentum, kører han en Oreca 07 Gibson for United Autosport teamet, som har tætte forbindelser til McLaren.

 

Mikkels udfordring er, at alle LMP2 racerbilerne er Oreca 07 Gibson, så de er i princippet ens. Det betyder i praksis, at holder man sig ude af tekniske problemer eller uheld, er sandsynligheden for at kæmpe om sejren frem til målstregen ret stor – ligesom den er for alle de andre, der gør det samme. Hvem der vinder – tja, det er jo ret beset det, de kører om.

 

En anden dansker med stor Le Mans erfaring er David Heinemeier-Hansson, som kørte Le Mans første gang i 2012. I 2014 vandt han den daværende LMGTE Am kategori sammen med Kristian Poulsen og Nicki Thiim, og han har været på podiet flere gange siden. David Heinemeier-Hansson er et skoleeksempel på, hvordan man som såkaldt ”gentleman-driver” kan blive så god, at man kan kæmpe om sejren i verdens mest berømte motorløb igen og igen.

 

Gentleman-drivere er vigtige

Begrebet ”gentleman-driver” bruges om racerkørere, der i al væsentlighed finansierer deres deltagelse selv, og i princippet køber sig til et sæde i en racerbil. Men så ligetil er det dog ikke. Man skal have dokumenteret på forhånd, at man er god nok og ikke bare hurtig nok. Det utal af parametre, der indgår i deltagelsen i 24-timers Le Mans, er ikke for alle og enhver at håndtere. Alene de høje hastigheder og det, at der er mange andre biler med hver deres præstationsniveau på banen samtidig, er en kolossal udfordring og kan på mange måder være grænseoverskridende.

 

Farten måtte en anden dansk gentlemankører i LMP2 klassen sande, da han første gang deltog i 24-timers Le Mans i 2022: ”Første gang jeg kørte ned ad langsiden og nåede 290 km/t… det var lidt af en oplevelse. Og så regnede det ydermere. Det gav grundlag for mange tanker.” Heldigvis ikke tanker af den ”forkerte” slags, for Michael Jensen er også med i Le Mans i år, dvs. for 3. gang, og han kører endnu engang i en LMP2 racer.

 

Michael Jensens vej til Le Mans inkluderer hans første møde med banen, netop i ”Road to Le Mans” tilbage i 2019, som er en kategori for racerkørere, der kandiderer til at blive godkendt til 24-timers løbet. Michael Jensen fik først smag for hurtige racerbiler ved et track-day arrangement, da han var 40 år gammel – nu er han 50 – og siden bruger han en stor del af sin tid på racersporten, hvor han kører løb både i Europa og Asien, bl.a. sammen med den unge Peugeot Hypercar-kører, Malthe Jakobsen.

 

Michael Jensen driver en logistik- og shipping virksomhed, som for ham danner grundlaget for at kunne realisere sit ønske om at køre løb mange steder i verden. Han deltager bl.a. i Ultimate Cup serien for sportsprototyper, hvor man også finder 19-årige Theodor Jensen fra Randers. Theodor har aktuelt på den tidligere Formel 1 Grand Prix bane, Magny Cours, vundet det seneste løb i Ultimate Cup, og han debuterer i årets 24-timers Le Mans i LMP2.

Iøvrigt er Theodor en del af det yngste kører-team nogensinde i 24-timers Le Mans. Hans to teamkolleger Adrien Closmenil og Ian Aguilera er også begge 19 år gamle.

 

To danskere i GT

I GT-kategorien, som nu til dags afvikles for såkaldt LMGT3 biler, deltager Conrad Laursen, som gjorde sin entré i Le Mans i 2024. Da deltog han sammen med sin far, Johnny Laursen, der er indehaver af den danske Ferrari import virksomhed, Formula. I år deltager den nu 20-årige dansker imidlertid for det schweiziske Kessel team i en Ferrari 296 LMGT3 Evo. Det er et team, der absolut har vinderchancer, om end den meget nuancerede deltagerliste i klassen kan være lidt svær at forholde sig til.


Conrad Laursen.


Sidst men formentlig ikke mindst deltager Benjamin Goethe for første gang i Le Mans. Den 23-årige britiske fødte dansker, søn af meget, a-pro-pos omtalen af gentleman-drivere, Roald Goethe, der tidligere har kørt Le Mans netop som gentlemankører, skal køre en McLaren 720S LMGT3 Evo. Benjamin er McLaren Junior Pro driver, han kører for Garage 59 teamet, som aktuelt ligger 2’er i WEC 2026. Benjamin selv er på 8. pladsen i WEC i kørernes mesterskab og han blev senest 5’er i VM-løbet på Spa-Francorchamps. Hans bror, Oliver, kører i øvrigt Formel 2.

Danskerne i Le Mans 2026


Startnummer/navn/bil ell. team:

 

Hypercar

009: Marco Sørensen, Aston Martin Valkyrie

15: Kevin Magnussen, BMW M-Hybrid V8

50: Nicklas Nielsen, Ferrari 499P

94: Malthe Jacobsen, Peugeot 9X8

 

LMP2

22: Mikkel Jensen, United Autosport (McLaren i 2027)

24: David Heinemeier-Hansson, Nielsen Racing

25: Michael Jensen, Algarve Pro Racing

37: Theodor Jensen, GLX Motorsport

 

LMGT3

57: Conrad Laursen, Ferrari 296 LMGT3 Evo

58: Benjamin Goethe, McLaren 720S LMGT3 Evo



Nicklas Nielsen er storfavorit til totalsejren blandt de danske deltagere.


BMW har fundet farten og Kevin Magnussen sluttede på 2. pladsen i den sidste VM-afdeling inden Le Mans.


Malthe Jakobsen kører igen i år som fabrikskører hos Peugeot.


Mikkel Jensen har et mellemår inden fabrikskontrakten med McLaren. Det tilbringer han i Le Mans bl.a. i en LMP2 racer.


Michael Jensen.


Le Mans yngste hold - alle er de 19 år. Danske Theodor Jensen er det store smil i midten. Og nedenfor er deres racer... Fotos: Daniel Coyle.

Motorsiden.dk udgives og redigeres af Søren Clauding

© Motorsiden: Søren Clauding. Kontakt