- dit motormagasin på nettet i samarbejde med danske radiostationer

Hør motorprogrammet hver uge - klik hér og se hvordan

 

Forsiden Nyheder Biltest Motorsport Diverse Kort nyt





  

      

   



 


  

  



  


Allerførste international test:

Toyota Aygo X Hybrid


Endnu et Toyota-X ved Hybrid - nu i miniklassen


af Søren Clauding - 13. september 2025

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elbiler er ikke den entydige løsning på verdens klimaproblemer, hvor reduktion af CO2 udledningen er en afgørende faktor. Hybrid er mange gange en bedre løsning, mener man hos Toyota - i hvert fald indtil videre. Derfor har verdens største bilkoncern sat endnu et kryds ved Hybrid, helt konkret et X ved Toyota Aygo Hybrid, der også i den seneste generation har båret et X - men det stod blot for crossover.

 

Det bliver dog først i begyndelsen af 2026, nogenlunde samtidig med at man har solgt ud af den hidtidige Aygo X model, at den seneste Toyota hybridbil gør sit indtog. Den gør det imidlertid med manér, for ikke bare er den nu i stand til med et forbrug på blot 3,7 liter benzin at tilbagelægge de magiske 100 kilometer, den kører også endnu bedre end forgængeren, som faktisk også var - og fortsat er - temmelig god.

 

Pre-preproduktionstest

Den første test af den nye bil, som endnu ikke er sat i serieproduktion, fandt sted på vejene omkring Berlin Brandenburg lufthavnen. Toyota havde bygget 4 biler til anledningen, hvoraf de to var dedikeret en lille håndfuld på 4 danske presse-repræsentanter. Sammenlagt blev der kørt lidt over 100 kilometer, så det er stadig et førstehåndsindtryk med de forbehold, et sådan inkluderer.

 

Der er dog ingen grund til at tro, at den færdige bil er ringere end pre-pre-produktionsbilerne. Både ved høj fart på Autobahn (og den nye miniracer kan køre 171 km/t) og ved stilfærdig kørsel gennem de tyske Dorf’er, fik man et indblik i, at Toyota i den grad har optimeret den kompakte konstruktion på forbilledlig vis. Den kører virkelig godt.


I baggrunden den hidtidige Aygo X linet op med den nye hybrid-udgave.


Ommøblering og udbygning

Udfordringen har været, at få den noget mere pladskrævende 1,5 liters 3-cylindrede benzinmotor med tilhørende elmotorer, som kendes fra storebrødrene Toyota Yaris og Yaris Cross, til at passe ind i den lille bil. Det gik så heller ikke helt uden kunstgreb. Man har forlænget den hidtidige model med 7 cm, så den ny er 3,78 meter lang, og splittet hybrid-batteriet i to dele og anbragt dem på tværs under bagsædet i den også lidt bredere bil.



Et snit i bagsædet viser de to halve hybridbatterier anbragt i forlængelse af hinanden.


12 Volt batteriet er siden blevet anbragt under bagagerumsgulvet, så man ikke har gjort indhug i bilens bagagekapacitet. Derved har man, som vi i hvert fald opfattede det, også opnået en bedre vægtfordeling, så de ekstra 140 kg, som hybrid drivlinen vejer, ikke skader Aygo’ens køreegenskaber. Faktisk er tyngdepunktet også sænket lidt.

 

Det handler om teknik

Interiøret er shinet lettere op, men kabinepladsen er uændret. Dermed også sagt, at det er det udvendige design samt i særdeleshed den i Aygo nye teknik, som er det helt centrale. Så udvendigt er fronten re-designet, og frontpartiet er blevet forlænget tilstrækkeligt til at kunne huse den større motorblok med tilhørende hjælpemotorer, som imidlertid ikke bare er skabt til at give en håndsrækning i ny og næ.

 

Som i Yaris modellerne kan elmotoren på 80 hestekræfter (8 hk mere end 1-liters benzinmotoren i den udgående Aygo X) nemlig glimrende tage vare om fremdriften. Men da Aygo X Hybrid er selvopladende, kan den kun gøre det i et begrænset tidsrum ad gangen. Vi erfarede dog, at mellem 70 og 80 procent af tiden var benzinmotoren ikke i gang, og ved blandet kørsel opnåede vi også en benzinøkonomi på 3,4 l/100 km - altså 0,3 l/100 km bedre end det forventede officielle WLTP-tal. Det svarer til en opnået benzinøkonomi, som vi opgør det i Danmark, på lige under 30 km/literen. Ved dagens benzinpriser koster de 100 kilometer da under 50 kroner.


Motorrummet er godt fyldt ud i den nye Aygo X Hybrid.


Billigere benzin og CO2 neutralitet

Samme dag som prøvekørslen i Berlin fandt sted annoncerede den danske regering, at man ville sikre billigere benzin gennem et nyt regelsæt. Hvilket alt andet lige vil betyde, at vi som danskere får billigere tilgang til den olie, som Danmark alligevel fortsat pumper op af Nordsøen og sælger på verdensmarkedet (hvilket vel giver god mening i den lettere uforudsigelighed, der præger den verdensorden, der hersker i denne tid).

 

Og selvsamme dag kunne tyske medier også berette om, at man nu havde skabt grundlaget for fremstilling af CO2 neutral syntetisk benzin baseret på affald - og at man oven i købet har afprøvet det problemløst i et halvt år. Helt sensationelt er man i skrivende stund i stand til at sælge den syntetiske benzin blot 75 øre dyrere end de fossile brændstoffer. Hvor man kan tanke det nye brændstof står i skrivende stund lidt hen i det uvisse. Men overordnet set giver det hybrid-tankegangen ekstra god mening.

 

Hurtig, harmonisk og sjov

Aygo X Hybrid har med den nye drivline op til 116 hestekræfter til sin rådighed. Det gør det muligt at nå 100 km/t på 9,4 sekunder, hvis man vil. Undervognen er tilpasset de flere kræfter og den større vægt, så harmonien passer og gør Aygo’en endnu sjovere at køre. På motorvejen er den rigtig stabil - selvom man ikke har rørt ved akselafstanden - og kræfter er altid godt til smidigt at bevæge sig i trafikken.

 

Men ligeså stort et indtryk gjorde kørekomforten. Ikke alene de forstærkede fjedre og den tilpassede affjedring, men også lydbilledet generelt. Selvom de to versioner, vi kørte, begge havde kanvastag, som lader lidt flere lyde udefra komme ind i kabinen, var de overbevisende lydløse.

 

Lydløs

Måske fordi bilen er lettere end Yaris modellerne, er motorlyden endnu mindre anstrengt, grænsende til at være på elbils-niveau (lyt til mini-podcasten fra præsentationen - i den sidste del kører vi en tur i GR Sport versionen af Aygo X Hybrid). Kun med speederen i bund og op ad bakke støjer den - men støjen er slet ikke i nærheden af den støj, som Aygo X med 72 hk og CVT-gear giver fra sig.

 

Den nye Aygo X Hybrid kommer på markedet i begyndelsen af 2026, og forventes at blive prissat mellem Yaris og den hidtidige model - dvs. mellem 230.000 og 160.000 kroner. Men da priserne på det danske bilmarked er endnu mere uforudsigelige end begivenhederne ude i verden, er det for tidligt at komme dem nærmere. Ret sikkert er det dog, at Aygo X Hybrid også vil opnå 3 års garanti og serviceaktiveret fabriksgaranti op til 10 år eller 185.000 kilometer. Det rokkes der næppe ved.


Link til importøren

PLIGTINFORMATION
Iht danske regler oplyses, at bilmærkets importør inviterede til præsentation og testkørsel af den omtalte bil og delvis forestod udgifter til transport og hospitality.
Toyota prøvekørsler -find dem hér >>>


Læs også:
Toyota sætter strøm til den mest populære minibil





Toyota viste en gennemskåret Aygo X Hybrid. Den er godt pakket, for nu at sige det mildt. Hver en krog er udnyttet.



Sådan ser et gennemskåret åbent cockpit ud i den nye Aygo X Hyrid. Det må kaldes pladsudsnyttelse på højt niveau.


Bagagerummet er uændret. På billedet under vises udnyttelsen under bagagerumsgulvet. 12V batteriet kan skimtes i snittet nederst i billedet.



Der er mulighed for manuelt at vælge køreindstillinger.




Motorsiden.dk udgives og redigeres af Søren Clauding

© Motorsiden: Søren Clauding. Kontakt