- dit motormagasin på nettet i samarbejde med danske radiostationer

Hør motorprogrammet hver uge - klik hér og se hvordan

 

Forsiden Nyheder Biltest Motorsport Diverse Kort nyt





  

      

   



 


  

  



  


Aston Martin booster ambitionerne

- også i Danmark


af Søren Clauding - marts 2025

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Med målrettet fokus på performance og sport booster det navnkundige britiske bilmærke, Aston Martin, i den grad deres tilstedeværelse i markedet for virkelig eksklusive biler. Storsatsning i motorsportens ypperste klasser, Formel 1 og Le Mans racing, oven i købet med dansk racerkører i sædet, samt en strømlining af modelviften skal lukrere på den stadig stigende efterspørgsel indenfor de allerfineste luksusbiler.

 

“Aston Martin er placeret et sted mellem Ferrari og Bentley,” fortæller den danske Aston Martin Brand manager i Nellemann koncernen, Jonas Kupper, i forbindelse med præsentationen af det nye eksklusive domicil for Aston Martin og Nellemann Luxury Cars i udkanten af København. Fremover vil man hælde mere over i retning af Ferrari, og det ambitiøse mål er også at placere sig over det legendarisk italienske sportsvognsmærke. Hvilket forklarer den storstilede satsning også i motorsportens verden.

 

Dansk Le Mans vinder og verdensmester kører Aston

“Vi er dog ikke direkte involveret i racerkørslen,” siger Kupper, “men er naturligvis glade for og også stolte over at repræsentere mærket i Danmark - og kan vel i sidste ende også have glæde af, at en af kørerne i den nye Aston Martin Hypercar racer er danske Marco Sørensen.”

 

Marco Sørensen har kørt for Aston Martin over en årrække, han har også vundet både Le Mans og VM i GT-klasserne. Til sommer får han så muligheden for at stryge helt til tops, og herunder ikke mindst placere Aston Martin over Ferrari - som jo er en del af virksomhedens overordnede strategi.

 

Det kræver så lige, at Marco & Co. kan sætte sidste års danske Le Mans vinder, Niclas Nielsen til vægs. Han kørte som bekendt Ferrari og har lagt stærkt ud i årets VM-serie ved at vinde første VM-afdeling - hvor der i øvrigt var Ferrari på alle tre podieplaceringer. Men det er ingen skam at sætte sine ambitioner højt, uden ambitioner når man i hvert fald ikke sine mål.

 

24 timers Le Mans, som traditionen tro afholdes midt i juni måned, vender vi tilbage til ved en senere lejlighed, men vi kan i øvrigt anbefale skyndsomst at få rejseplanerne på plads, for med 8 bilmærker i Hypercar klassen og et stort antal danske deltager bliver der formentlig rift om billetterne.

 

Central placering

Tilbage til Danmark eller nærmere bestemt Aston Martins nye domicil, som mere præcist er placeret i Taastrup, tæt ved det, der godt kan kaldes Danmarks største motorvejskryds med indfaldsveje fra alle fire verdenshjørner (og fremragende parkeringsarealer væk fra Storkøbenhavns P-zone helvede).

 

“Det var naturligvis vigtigt for os, at placere det nye eksklusiv-center hvor der fortsat er stor fremkommelighed”, fortæller koncernchef Mogens Lyngsø. “Og parkeringsmuligheder er et helt indlysende krav, hvis man kommer for at handle biler i eksklusiv-kategorien.”

 

Hovedbygningen er godt nok på det nærmeste nabo til lavprisvarehuset IKEA, men det har man effektivt håndteret ved på de få sekunder, der tager for kunderne at bevæge sig fra deres køretøj og gå gennem den elektronisk aflåste dør, at forvandle omgivelserne til et regulært bilparadis, hvor luksusbiler på stribe, flankeret af iøjefaldende kunstværker udgør kulissen for en biloplevelse udover det sædvanlige.

 

Næsten nye – og helt nye

Hos Nellemann Luxury Cars er stueetagen dedikeret salg af eksklusive næsten nye biler. Ikke alle er dog til salg, for iblandt benytter kunderne sig også blot af det nye domicils beskyttende rammer. Men hér kan man ikke alene få inspiration til sine bildrømme, man vil også kunne realisere dem, hvis man er parat til at indgå en handel, der let kan komme i nærheden af de 4,2 millioner kroner, der er listeprisen for en fabriksny Aston Martin Vantage.

 

Første sal er da også forbeholdt Aston Martin, og man har plads nok til at kunne udstille modelviften, der nu om dage består af fire, oven i købet i flere eksemplarer. Den billigste model er den 4,5 meter korte kompakte sportsvogn, Aston Martin Vantage, og de øvrige model-navne er DB12, SUV’en DBX og topmodellen Vanquish, prissat til 8,5 millioner kroner - inklusive det lovbestemte klækkelige sponsorat af den danske statskasse, når bilerne får danske nummerplader på.

 

Vanquish på landeveje

Vi benyttede lejligheden til at køre en tur på danske landeveje i Vanquish, der med sin 5,2 liters 12 cylindrede sugemotor leverer op til 835 hestekræfter og et gigantisk drejningsmoment på 1000 Nm. En regulær test var tiden og kørselsforholdene ikke til, men fornemmelsen af en unik luksusbil og enestående kørefærdigheder bekræfter, at Aston Martin i den grad har sat handling bag ordene.

 

Styrepræcisionen er forbilledlig, og selv ikke en smule udnyttelse af bilens kraftpotentiale kunne få den på afveje. Det understreger, at man kan få en sublim køreoplevelse, også indenfor grænserne af den danske færdselslov, uden nødvendigvis at skulle boltre sig, som befandt man sig på en afspærret racerbane.

 

Vanquish er håndbygget som alle andre Aston Martin biler, hvilket også er årsagen til, at man ikke bare kan sprøjte bilerne ud på markedet, selvom efterspørgslen er der. Som et kuriosum fremstillede fabrikken 40.000 biler i perioden fra grundlæggelse for 112 år siden frem til 2003. Siden er 200.000 Aston Martins kørt ud fra fabrikken, som stadig er beliggende i England, respektive Wales.

 

Langtidsholdbar

Historisk set er 96 procent af alle de Aston Martin biler, som i tidens løb er blevet bygget, stadig i stand til at køre, og omkring 700 af dem befinder sig i Danmark! Og udviklingen fortsætter med ægte nordisk inspiration – den næste nye og helt vilde supersportsvogn er døbt Valhalla.

 

Som et andet kuriosum kunne man på fremvisningsdagen også præsentere den ultimative Valkyrie, som dog ikke kan købes, men danner grundlaget for Le Mans Hypercar raceren. Den ejes af en dansker, og prisen taler vi ikke om. Men sjovt nok er netop Aston Martin den eneste Le Mans Hypercar deltager, der har bygget deres racerbil på basis af en eksisterende, “seriefremstillet” sportsvogn. Og de har så af reglementsmæssige grund måtte neddrosle motoreffekten fra den 12-cylindrede motor fra over 1156 hk til ”beskedne” 680.



Aston Martin booster ambitionerne
Februar 2025 - 13 min
Aston Martins danske Brand Manager, Jonas kupper, fortæller og den store satsning, den Nellemann ejede importør af Aston-Martin har sat i gang i Danmark. Det er helt i overensstemmelse med fabrkkens storsatsning, som også omfatter Le Mans og Formel 1. Samtalen finder sted i Nellemann Luxury Cars nye domicil udenfor København.
Vi kørte en tur i Aston Martin Vanquish med op til 835 hestekræfter, men en regulær test kan vi dårligt tillade os at kalde det. Læs de få men velmente ord i spalten til venstre og nyd billederne nedenfor...






Aston Martin DBX.

Aston Martin Vantage.

Aston Martin Valkyrie.

Motorsiden.dk udgives og redigeres af Søren Clauding

© Motorsiden: Søren Clauding. Kontakt